destek@ankahaberlesme.com.tr 03125441544

Satış Sonrası Teknik Destek

Satış Sonrası Destek Nedir?

 

Bir ürün ya da hizmet satışından sonra marka tarafından müşteriye sağlanan teknik veya teknik olmayan desteğin tümünü kapsayan bir ifadedir. Müşterinin markaya olan sadakati için oldukça önemli olan bu sürece sigorta, garanti, çağrı merkezi desteği gibi hizmetler örnek verilebilir.

Satış Sonrası Destek Neden Önemlidir?

satış sonrası destek

Sadece satın alım anına kadarki süreç değil, satış sonrasındaki süreç de müşteri memnuniyetinin önemli bir parçasıdır. Dolayısıyla bu süreçte müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik verilecek destek, müşterinin markaya olan sadakati ve memnuniyetini arttırırken işletmelerin de rakiplerinin önüne geçmesini sağlayacaktır. Bu noktada, işletmelerin satış sonrası destek sürecinde dikkat etmeleri gereken bazı önemli unsurlar vardır.

1) İstek ve Sorunlara Anında Dönüt Sağlanmalı

Müşterilerin sorunlarına zaman kaybetmeden hızlı ve etkili çözümler bulmak oldukça önemlidir. Bu sebeple markalar müşterilerinin alışverişleri sonrasındaki görüş ve isteklerine hızlı cevap vermeli ve ihtiyaçlarını en etkili şekilde karşılamalıdır. Bunun için markaların çalışanları ile birçok farklı kanaldan müşteri desteğini sağlamak için hazır olmaları gerekir.

2) Yapıcı Bir Tutum Sergilenmeli

Müşterilerin satış sonrasındaki ihtiyaçlarına cevap verecek destek ekibi mutlaka bahsi geçen konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmalıdır. Farklı yaş ve kültürden insanlarla çalışıyor olacakları için destek sürecinde müşterilere karşı pozitif ve yapıcı bir tutum sergilemeye özen göstermelidirler. Bu tarz bir tutumdan memnun kalan müşterilerin bir sonraki alışverişlerinde de aynı markayı tercih etme olasılıkları artacaktır.

3) Destek Stratejileri Belirlenmeli ve Yatırım Yapılmalı

Markaların pazarlama stratejilerini belirlerken satışın yanı sıra satış sonrasındaki süreci de göz önünde bulundurmaları gerekir. Bu süreçte müşteri memnuniyetinin geliştirilmesine yönelik adımlar atılmalıdır. Böylelikle satış sürecinde istenmeyen durumlar ile karşılsa da, satış sonrası destek için yapılacak doğru planlar ve yatırımlar, bu tür durumların telafi edilmesi sağlayarak markanın müşteri kaybetmesine engel olacaktır. 

Hızlı iletişim
  • 03125441544
  • 05545759401
  • destek@ankahaberlesme.com.tr
İletişim Formu
Hızlı iletişim

WhatsApp
Hemen Ara