destek@ankahaberlesme.com.tr 03125441544

Uydu İnternet

Kullanım Alanları

Uydu interneti, uydu üzerinden internet hizmeti alınmasını sağlayan bir sistemdir. Uydu bağlantısı, uydu üzerinden televizyon yayınları alınırken kullanılan çanak antenlere benzer bir anten ile uydu üzerinden yüksek hızlarda veri alıp gönderimini sağlar. Uydu sistemleri çift yönlü ya da tek yönlü olarak ikiye ayrılır. Çift yönlü sistemler uydu donanımı aracılığı ile yüksek hızlarda hem veri göndermenize hem de veri almanıza olanak tanırken tek yönlü bağlantılar yine yüksek hızlarda fakat sadece veri almanıza olanak sağlar. Tek yönlü uydu sisteminde verinin gönderilebilmesi için bir Çevirmeli ağGPRSEDGE vb. bağlantıya ihtiyaç duyulur. Bir web sayfasını açmak Çevirmeli ağGPRSEDGE vb. kullandığınız bağlantı ile gönderilirken karşılığı uydu üzerinden bilgisayara hızlı bir şekilde aktarılır. Ayrıca bazı firmalar internet hizmetinin yanında VoIP, televizyon yayınları hatta canlı yayın geçişleri gibi hizmetler de vermektedir. Bu da uydu internetini telekomünikasyon altyapısı kötü veya olmayan yerlerde kullanımının çok fazla tercih edilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda doğal afetler vb. durumlarda karasal hattın kullanımının imkânsız olması gibi durumlarda ise uydu interneti kesintisiz hizmet vermeye devam eder. Bu da uydu internetinin tercihini bir kat daha arttırmaktadır.

Denizde, kırsalda, şehir merkezine uzak lokasyonlarda, altyapı
çekilmesi mümkün değil ise tek çözüm uydu internet. Yüksek ve stabil
performansıyla tarlanızda, şantiyenizde, hobi bahçesi veya yazlık
evinizde hem çevrimiçi kalın, hem de güvenlik kamera görüntülerinizi
takip edin.

Uydu internet, Dünya etrafında dönen uydularla
iletişim kurmak için radyo dalgalarını kullanır. Bilgisayarınız

yönlendiricinize ve ardından modeminize bir sinyal gönderir, bu da

çatınızdaki özel bir internet uydu çanağına gider.

 

Kullanıcılarına birçok avantaj sunan uydu internet, çanak antene benzer bir anten ile uydudan yüksek hızla veri alıp gönderilmesini sağlar.

Tek yönlü bağlantılar

 

Tek yönlü uydu internet bağlantılarının çalışma prensibi

Tek yönlü internet erişimi sadece download (indirme) yönünde çalışan bir sistemdir. Bu tip sistemde uydu üzerinden,upload ise telefon hattından veya GPRS aracılığı ile yapılır. Upload bağlantısı ile isteğiniz hizmeti aldığınız firmaya iletilir ve firma isteğinizi paketleyerek uydu üzerinden bilgisayarınıza iletir. Bu tür internet erişimi için gerekli olan belli başlı ekipmanlar normal bir çanak anten  masaüstü bilgisayarlar için DVBS PCI kartı, notebook’lar için USB DVBS kartı’dır.

Tek yönlü internet erişiminin artıları, maliyetinin düşük olması ve yüksek download hızına ulaşmak isteyenler için uygun bir çözüm olmasıdır.

Çift yönlü bağlantılar

 

Çift yönlü uydu internet bağlantılarının çalışma prensibi

Çift yönlü uydu internet erişimi adından da anlaşılacağı gibi hem veri gönderimi hem de veri alma işlemlerini uydu üzerinden yapan uydu interneti sistemidir. Bu sistemde transmitting(gönderme) için telefon hattına veya GPRS bağlantısına ihtiyaç duyulmaz. İnternet hizmeti verilemeyen yerlerde en ideal çözümdür. Türkiye’de maliyeti yüksek olduğundan dolayı bireysel olarak kullanımı pek tercih edilmez. Türkiye’de bu hizmetin kullanım için ruhsat vb. belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Çift yönlü uydu interneti erişimi için kullanılan ekipmanlar, tek yönlü uydu interneti için kullanılan ekipmanlardan çok farklıdır. Gerekli ekipmanlar, alıcı ve verici bir çanak anten ve uydu modemi’dir. Bu çanak anten bir canlı yayın araçlarının üzerindeki çanak antene benzetilebilir. Bu ekipmanlar servis sağlayıcılarından belli bir ücret ile satın alınabilir veya servis sağlayıcısı kiralama hizmeti veriyorsa kiralama bedelleri ödenerek ekipmanlar kiralanabilir. Uydu yoğunluk durumuna göre hız değişkenlik gösterebilir. Genellikle bu sistemi bankalarda, büyük firmalarda ve internet altyapısı bulunmayan yerlerde görmek mümkündür.

Taşınabilir uydu interneti

Taşınabilir uydu modemi

Bu sistemler genellikle uydu yönüne çevrilerek kullanılan dikdörtgensel şekilde olan bir kutu şeklindedir. VSAT sistemine göre uyduya farklı bir yön hizasına gerek yoktur ve sinyal kuvvet metrelerinde kullanıcıya yardımcı olmak amacıyla yapılmıştır. Bu tür modemler genellikle Ethernet ve USB bağlantıları ile bilgisayara bağlanırlar. Hatta bazılarının uydu telefonunda olduğu gibi yerleşik Bluetooth transrecieveri bulunur. Modemler bir bataryaya sahiptir ve bir dizüstü bilgisayara bağlandığında bilgisayarın bataryasını tüketmez. 

Hızlı iletişim
  • 03125441544
  • 05545759401
  • destek@ankahaberlesme.com.tr
İletişim Formu
Hızlı iletişim

WhatsApp
Hemen Ara