destek@ankahaberlesme.com.tr 03125441544


Yangın Algılama Sistemi Nasıl Çalışır ?


Yangın Algılama Sistemi, bir ortamdaki yangın tehlikesine karşı konumlandırılmış olan duman, ısı ve kombine (duman ve ısı) dedektörleri sayesinde algılama yaparak ortamdaki insanları olabildiğince hızlı bir şekilde uyarmayı amaçlar. Bu sayede can ve mal kaybının büyük ölçüde önüne geçilmiş olur.

Yangın Riskini Algılamak

Bir ortamda duman yükseldiği zaman duman dedektörü tetiklenir ve alarm çalar. Oda sıcaklığının belli bir derecenin üzerine çıkması ile de ısı dedektörü, alarm paneline sinyal gönderir ve yangın alarmı çalar.

Yangın alarm devresi nasıl çalışır?

Yangın sistemleri çalışma prensibi genel olarak duman detektörlerinin dumanı ve ya ısı sensörlerinin ısı değişimini algılamasıdır. Yangını ya da ısı değişimini algılayan detektörler sesli uyarı mekanizmasını çalıştırır ve sesli uyarı sistemleri ile durumdan yangın çıkan alandaki herkesin haberi olur.

Yangın alarm sistemleri temel olarak şu bileşenlerden oluşur; Ortamdaki yangın durumunu henüz başlangıç aşamasında iken algılayabilecek dedektörler (optik duman dedektörü, ısı dedektörü, kombine dedektör, gaz dedektörü, ışın tipi dedektör vb.) Tüm bu sistemi kontrol eden ve yöneten kontrol panelleri.

Yangın algılama dedektörü kaç metrede bir konur?

Sıcaklık dedektörü

9m < 2m Koridor genişliğinin 2m'den az olduğu durumlarda duman dedektörleri en fazla 12,4m aralıklarla yerleştirilirse duvara olan mesafe maksimum 6,2m olmalıdır. Koridor genişliğinin 2m'den fazla olduğu durumlarda ise duman dedektörleri yaklaşık 10m ara ile yerleştirilmelidir.

Tümünü Görüntüle
WhatsApp
Hemen Ara